Umělecké kovářství a kovorytectví

Umělecké kovářství a kovorytectví

Bronislav Kozák & syn, Olomouc

Umělecké kovářství a kovorytectví
  Menu
  Úvodní stránka
  Kontakt
  Fotogalerie
     Výrobky
     Kovářské prezentace
     Kovorytectví
  Ceník
  Kovářská značka - signatura
  Zakázkový eshop
  Všeobecně o kovářství
    Historie kovářství
    Kovářství
    Základní kovářské techniky
  O kovorytectví
  Další činnosti
  Hodinový manžel
  Tvorba webu / webmaster
  Krejčovství, výroba oděvů
 

Všeobecně o kovorytectví


Kovorytectví

Vznik a význam učebního oboru rytec kovů

Rytina je jednou z nejstarších grafických technik, kterou již v dávnověku přenášel člověk své prožitky a představy do kamene nebo kovu. Časem se rozrůstala do širokého oboru, který nyní zasahuje do různých odvětví nejen uměleckých, ale i technických. Celý obor rytectví se proto rozčlenil na speciální odvětví. Základem zůstává i dnes převážně ruční práce. Předpokladem úspěšného zvládnutí tohoto oboru jsou kreslířské a modelovací vlohy, smysl pro kompozici, píle a vytrvalost v práci. Rytiny nelze dělat šablonovitě, ale musí se řešit individuálně jak po stránce grafické, tak i technické.

Před vlastním rytím připravuje rytec materiál nebo ho obrábí na různých kovoobráběcích strojích, např. na okružní pile, soustruhu, hoblovce, frézce, brusce nebo vrtačce.

Pro ruční rytecké zpracování kovu používá rytec rýtka, sekáčky, čakany, škrabáky, pilníky a další nástroje. Většinu nářadí si zhotovuje sám, ostatní upravuje a přizpůsobuje podle druhu rytiny. Ručně prováděné rytiny se upínají do otáčecích ryteckých přístrojů nebo do ocelové koule se šroubem, popřípadě se nalepují do nalepovacích koulí. Používají se též různé svorky podle druhu rytin.

Mnoho rytin, které se ještě před několika lety zpracovávaly výhradně ručně, se nyní zhotovuje na speciálních ryteckých strojích. Rycí stroje mají konstrukci upravenou na buď pro rytí plošné nebo plastiky. Gilošovací stroj je na rytí geometrických, opakujících se vzorů ze šablony. V budoucnu převezmou většinu ručních ryteckých prací stroje. Proto je potřeba se seznámit s možnostmi strojové práce, zatím jen málo využívané.

Vzhledem k velké různorodosti a náročnosti na technické a výtvarné dovednosti vznikla v rytectví různá odvětví. Rytci se specializují podle jednotlivých druhů rytiny.

Rytec drahých kovů

zdobí rytinami výrobky ze zlata a stříbra. Také zdobení zbraní patří do tohoto ryteckého oboru.

Rytec pro ocelotisk

zhotovuje rytiny pro tisk ražený, což je tisk barvou do hloubky. K tomuto patři i rytiny pro suchý tisk, mohou být i s jemnou plastikou, ražené bez barvy.

Rytiny pro měditisk a ocelotisk pro ražení poštovních známek a papírových peněz zůstávají výsadou rytců výtvarníků.

Rytec pro zlatotisk

zhotovuje rytiny pro tisk zlatem nebo barevnými fóliemi na desky knih pro ražení plastických plakátů, kovová razítka, dřevoryty pro výrobu kaučukových razítek.

Rytec forem

zhotovuje lisovací a razící formy pro mýdlo, rozličné plasty a pro výrobu forem pro různé technické účely.

Rytec forem na sklo

je specializace pouze pro sklářský průmysl.

Rytec not

zhotovuje rytiny not a textů do kovových desek.

Rytci nálepkových rytin

pracují většinou pouze na rytinách pro tisk nálepek.

Rytci oceli

zhotovují plastická a značkovací razidla, vypalovadla atd.

Každý z uvedených druhů rytin má své specifické zákonitosti, které se postupně získávají zkušenostmi z praxe.

Zdroj: Technologie pro I., II. a III. Ročník SOU učební obor rytec kovů, Centrum odborné přípravy technické, Uherský Brod


Spolek Kováři Olomouckého Kraje
 

Kontakt Kovářská značka - signatura Ceník Fotogalerie
Navštívit nás na Facebooku - www.facebook.com/kovarstvi facebook.com/kovarstvi Další činnosti: Hodinový manžel Tvorba webu / webmaster
Tento web NEPOUŽÍVÁ žádné cookies. Používáme pouze session k zabezpečení funkčnosti stránek.    |   
Malosériová výroba - Zakázkové šití - Opravy a úpravy oděvů - Šití vzorků - Šití historických kostýmů - Pracovní oděvy - Speciální zakázky (oponové závěsy, sedáky na kostelní lavice, pytlíky na mince ....).    Bezva Portál - Katalog pro nákup po internetu    Seznam a  katalog - uměleckých kovářů / inzerce práce / odkazy na obchody    Stránky pro boj nejen s katalogovými podvody s katalogovými podvody optimalizace PageRank.cz
© 2010-2022 Bronislav Kozák